Şirket Bilgileri:

Bu web sitesi(www.bullmarkets.com), Saint Lucia'da kayıtlı, Mwali Uluslararası Hizmetler Kurumu tarafından T2023380 lisans numarası ile yetkilendirilmiş ve düzenlenmiş bir Şirket olan ExpertPro Ltd tarafından işletilmektedir. ExpertPro Ltd, Zemin Kat, The Sotheby Building, Rodney Village, Rodney Bay, Gros-Islet, Saint Lucia adresinde bulunmaktadır.

ExpertPro Ltd, "BullMarkets" markasının sahibi ve işletmecisidir.

Risk uyarısı:

Fark kontratları ('CFD'ler') spekülatif karakterli, alım satımı önemli sermaye kaybı riskleri içeren karmaşık bir finansal üründür. Marjinal bir ürün olan CFD'lerin alım satımı tüm bakiyenizin kaybına neden olabilir. CFD'lerde kaldıracın hem avantajınıza hem de dezavantajınıza çalışabileceğini unutmayın. CFD yatırımcıları dayanak varlıkların sahibi değildir veya bunlar üzerinde herhangi bir hakka sahip değildir. CFD ticareti tüm yatırımcılar için uygun değildir. Geçmiş performans, gelecekteki sonuçların güvenilir bir göstergesi değildir. Gelecek tahminleri, gelecekteki performansın güvenilir bir göstergesi değildir. İşlem yapmaya karar vermeden önce, yatırım hedeflerinizi, deneyim seviyenizi ve risk toleransınızı dikkatlice değerlendirmelisiniz. Kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla para yatırmamalısınız. Lütfen öngörülen ürünle ilişkili riski tam olarak anladığınızdan emin olun ve gerekirse bağımsız tavsiye alın. Lütfen Risk Açıklama belgemizi okuyun.

Bölgesel Kısıtlamalar:

ExpertPro Ltd, Avrupa Ekonomik Alanı'nın yanı sıra ABD, British Columbia, Kanada ve diğer bazı bölgeler gibi diğer bazı yargı bölgelerinde hizmet sunmamaktadır.

ExpertPro Ltd, herhangi bir finansal ürünün satın alınması, elde tutulması veya elden çıkarılması ile ilgili tavsiye, öneri veya görüş bildirmez.

ExpertPro Ltd bir finansal danışman değildir.

Endeksler

Endeksler Nedir?

Endeksler, yatırımcılar arasında oldukça popüler olan bir varlık sınıfıdır. Bilmeyenler için, bir endeks veya endeks, tüccarlara bakmaları için ortalama bir fiyat veren ve bir pazarın veya bir endüstrinin fiyat hareketlerini takip etmeyi kolaylaştıran bir varlık koleksiyonudur. Hisse senedi endeksleri en yaygın olanlarıdır ve bunlar hisse senetlerini şirketin büyüklüğüne, sektörüne veya başka bir özelliğine göre birleştirebilir.

Her ülkenin hisse senedi arzlarına dayalı bir veya daha fazla endeksi vardır ve ABD veya İngiltere gibi büyük finans piyasalarının birçok farklı endeksi olacaktır. Ayrıca, büyük ekonomilerin en büyük veya en önemli şirketleri bir araya getiren "kıyaslama endeksleri" olarak bilinen endekslere de sahip olduğunu göreceksiniz.

Bu, endekslerin finansal piyasaların durumu hakkında hızlı bir görüş sağladığı ve yatırımcıların varlık sınıflarının gelecekteki hareketleri hakkında tahminlerde bulunmasına olanak tanıdığı anlamına gelir.

Popüler Endeksler

Dünyanın dört bir yanından bir dizi popüler endeks vardır, ancak tartışmasız en popüler endeksler ABD'de bulunanlardır. Bu, Nasdaq 100 ve Dow Jones Industrial 30 ile birlikte gösterge S&P 500 endeksini içerir. ABD dışında da yatırımcılar bazı potansiyel fırsatlar bulabilir.

Birleşik Krallık'ta, FTSE 100 ve FTSE 250 popülerdir, ilki daha çok çok uluslu şirketlere odaklanırken ikincisi yerel Birleşik Krallık firmalarına odaklanır. Avrupa genelinde, Almanya'da DAX 30, Fransa'da CAC 40 ve İtalya'da FTSE MiB gibi birçok popüler endeks bulunmaktadır.

Asya bölgesine geçtiğimizde Japonya'da Nikkei 225, Avustralya'da S&P/ASX 200 ve Hong Kong'da Hang Seng'in en popüler endeksler olduğunu görüyoruz.

Endekslerde Nasıl İşlem Yaparım?

Gerçek şu ki, bir endeksle doğrudan ticaret yapamazsınız. Endeksler sadece piyasaların bir ölçümüdür, ticareti yapılabilen gerçek bir araç değildir. Ancak, bunu aşmanın bazı yolları vardır.

Borsa yatırım fonları veya ETF'ler, dünyadaki başlıca endekslerin çoğunun performansını yansıtmak için oluşturulmuştur ve bu, endekslerde işlem yapmanın bir yoludur. ETF'lerde işlem yapmanın dezavantajı, ödemeniz gerekebilecek ücret ve komisyonlardır.

Endekslerde işlem yapmanın bir başka yolu da, endeksin değerindeki değişim üzerine spekülasyon yapmanın bir yolu olan popüler fark sözleşmesini (CFD) kullanmaktır.

Endeksin Fiyat Etkileri

Endekslerin değerindeki değişiklikler normal bir şeydir. Endeks değeri, endeksi oluşturan temel hisse senetlerinin fiyatlarından etkilenir. Endeksler birkaç farklı şekilde hesaplanabildiğinden (piyasa değerine göre, fiyat ağırlıklandırmasına göre, vb.), bir endeksteki değişiklikler her zaman beklediğiniz gibi olmayabilir.

Örneğin, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması fiyat ağırlıklıdır ve her bir bileşen eşit ağırlığa sahiptir. Bu durum bazı ilginç dalgalanmalar yaratabilir. Örneğin, bir hisse senedi bölündüğünde, bölünmeyi hesaba katmak için değeri de düşürülür ve bu, hisse senedi bu endeksin bir parçasıysa DJIA üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Endeks Ticaretinin Faydaları

Hisse senedi alım satımı ilginç olsa da, bazı tüccarlar endeks alım satımına odaklanmayı tercih ediyor çünkü bunun bir dizi faydası var.

Bu faydalar arasında endeksin çeşitliliğinin yarattığı riskin azaltılması da yer alır. Riskin azaltılması uzun vadede getirilerin dengelenmesine yardımcı olabilir. Ancak, azaltılmış olsa bile riskin her zaman söz konusu olduğunu unutmayın. Bu çeşitliliğin bir diğer faydası da, tüm paranızı tek bir hisse senedine yatırmadığınız sürece bir para yönetimi ölçüsü sağlamasıdır.

Endekslerle işlem yapmanın belki de en büyük faydalarından biri kişilikleri ve bazı yatırımcıların endekslerdeki hareketleri çok iyi okuyabilmeleridir. Endekslerin garip hareketler görme olasılığı çok daha düşüktür ve görseler bile endeksin geniş yapısı bu hareketleri bireysel hisselere kıyasla daha mütevazı tutar.

Endeks Ticaretinin Dezavantajları

Kaldıraç, herhangi bir endeks CFD işlemindeki potansiyel kazançları artırdığı gibi, potansiyel kayıpları da artırır. Bu, kaldıracı iki ucu keskin bir kılıç haline getirir ve kaldıraç doğru kullanılmadığında hem bir fayda hem de bir dezavantajdır.

Hevesli endeks CFD yatırımcıları tarafından genellikle dikkate alınmayan bir diğer dezavantaj, endeks hareketlerini başarılı bir şekilde tahmin etmek için gereken araştırma ve bilgi miktarıdır. Piyasalar çok karmaşıktır ve yatırımcıların hesaba katmadıkları jeo-politik risklere yakalanmaları alışılmadık bir durum değildir.

Risk Uyarısı

Forex/CFD'de işlem yapmak, dayanak piyasanın oynaklığı nedeniyle sermayeniz için yüksek düzeyde risk taşır. Bu ürünler tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu nedenle, riskleri anladığınızdan ve bağımsız ve uygun lisanslı bir mali danışmandan tavsiye aldığınızdan emin olmalısınız.

Ödeme yöntemleri
Başka bir para yatırma işlemi yapmak için önce hesabınızı doğrulamanız gerekir.
Dosyanız reddedildi. Lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Anlıyorum.

Sevgili ${UserName},

Bu işlem bir demo hesabı için mevcut değildir.
Canlı hesabınıza geçin, para ekleyin ve işlem yapmaya başlayın.

Bu bölüm sadece müşterilere açıktır, lütfen giriş yapın veya kaydolun